Maľovanie podľa čísel

 

Maľovanie podľa čísel (painting by numbers) je kreatívna maliarska činnosť, ktorá svojou jednoduchou technikou spraví každého z nás profesionálneho maliara.

Čo je Maľovanie podľa čísiel?

Maľovanie podľa čísiel je maliarska technika, ktorej cieľom je vymaľovať očíslované plochy plátna príslušným odtieňom farby. Korene tejto techniky siahajú až do roku 1950.

Čo obsahuje balenie Maľovanie podľa čísiel?

Balenie obsahuje maliarske plátno na drevenom ráme s predtlačenou predlohou očíslovaných obrysov motívu, pevne uzatvárateľne nádobky s príslušnými odtieňmi farieb a štetce.

Jediné, čo ešte budete potrebovať je voda na umývanie štetcov, handrička na ich vysušenie a chuť maľovať vlastné umelecké diela.

Akú veľkosť maliarskeho plátna si môžem kúpiť?

Optimálna veľkosť a veľkosť všetkých ponúkaných obrazov je 40 x 50 centimetrov. K dispozícii sú buď v horizontálnom alebo vertikálnom formáte. Záleží od vybraného motívu.

Koľko odtieňov farieb obsahuje každé balenie?

Počet odtieňov farieb je individuálny. Záleží od farebného spektra zvoleného motívu.

Musím vedieť ako správne namiešať odtiene farieb?

Môžete, ale nemusíte. Každý odtieň farby je presne namiešaný podľa odtieňa farby motívu obrazu. Avšak, kreativite sa medze nekladú a každý si môže svoje umelecké dielo vymaľovať odtieňmi farieb aké uzná za vhodné.

Upozornenie: odtieň farieb v nádobkách sa nemusí presne zhodovať s odtieňom na predlohe.

Budem musieť maľovať viac vrstiev farby pre dosiahnutie dokonalého efektu?

Väčšinu farieb stačí naniesť len raz. Avšak pri bledých odtieňoch sa môže stať, že bude potrebné dané miesto (v oblasti čísla) premaľovať viac krát.

Aký čas je potrebný pre dokončenie umeleckého diela?

Čas potrebný na dokončenie obrazu je individuálny. Prakticky záleží od náročnosti zvoleného motívu a hodín strávených maľovaním. Maľovanie podľa čísiel je relaxačná činnosť a preto je ťažké určiť čas, za ktorý sa obraz dokončí.

Aký čas je potrebný pre vyschnutie farieb na plátne?

Akrylové farby sú na vodnej báze. Čas na ich vyschnutie na plátne je cca 10 – 15 minút. Záleží od hrúbky nanášanej farby.

Upozornenie: keďže sú akrylové farby na vodnej báze, je možné, že pri dlhodobom otvorení a nepoužívanie farby v nádobke môže dochádzať k jej vysychaniu. Preto, ak farbu momentálne nepoužívate, nádobku pevne uzatvorte.

Tip: ak sa stane, že farba získa hustejšiu konzistenciu, môžete ju rozriediť kvapkou vody. Nezabudnite poriadne premiešať.

Musím čistiť štetce počas maľovania aj po maľovaní?

Áno. Pre zachovanie príslušných odtieňov farieb je potrebné pri zmene odtieňa farby, umyť štetec vo vode a následne ho vysušiť. Napríklad do kúsku handričky alebo servítky. Po skončení maľovania je tiež potrebné štetce umyť.


Ako zistím, že môj obraz je dokončený?

Obraz je dokončený v momente, ak sú vymaľované všetky označené plochy plátna. Pre finálny efekt je potrebné aby farba zrela ešte cca 2 týždne. Je možné, že niektoré odtiene farieb za tento čas mierne zmenia svoj odtieň.

Mal by som použiť nejakú ochranu pred vonkajšími nežiaducimi vplyvmi?

Pre zvýšenie ochrany náteru farieb je ideálne použiť krycí lak, ktorý si môžete objednať spolu s obrazom.